«ترامپ» دوباره رأی آورد، اروپا از برجام خارج می‌شود

به گزارش افکارنیوز،  میرقاسم مومنی کارشناس مسائل بین‌الملل در خصوص اینکه آیا اروپایی ها می توانند اقدامی عملیاتی در قالب برجام را در مدت زمان تعیین شده از سوی ایران در گام سوم انجام دهند یا خیر، گفت: ما از زمان خروج آمریکا از برجام، شاهد تلاش اروپایی ها در راستای حفظ برجام و تدام همکاری ها با ایران بدون پرداخت هزینه ای در قبال آن بودیم.

اخبار سیاسی- وی گفت: آنها علاقمند به حفظ برجام به عنوان مهمترین دستاورد دیپلماتیک خود پس از جنگ جهانی دوم هستند، آنها می‌دانند که با حفظ برجام می توانند سطح بالاتری از امنیت خود را تامین کنند، اما تمایل صرف به انجام کاری، لزوما منجر به تحقق آن نمی شود تا زمانی که عزم، اراده و توان کافی برای تحقق آن امر وجود داشته باشد.  

کارشناس مسائل بین الملل افزود: به اعتقاد من اروپایی ها علی رغم میل خود در خصوص حفظ برجام، بنا به وابستگی شدید امنیتی و اقتصادی به آمریکا نمی توانند آنطور که میخواهند سیاست های خود را اتخاذ کرده و مستقل پیش روند.

مومنی بیان کرد: همانطور که می دانید در اروپا بخش های بازرگانی تولید و صنعت مستقل از دولت ها کار می کنند و این تجار و فعالان اقتصادی هستند که تصمیم گیری می کنند.  

وی تصریح کرد: اروپا از یک طرف فشارهای آمریکا را می بیند، ازسویی شرکت های بزرگ اقتصادی آنها آمادگی لازم برای اجرای سیاست های دولت های اروپایی را ندارند و از طرف دیگر، ایران مطالبات به حقی دارد که بر اساس برجام اروپایی ها باید آن را محقق کنند، اما همانطور که گفتم توان آن را ندارند.

;
دیدگاه خود را ارسال کنید


دیدگاه