جنجال جدید ترامپ آمریکا را بهم ریخت

به گزارش گروه روی خط رسانه های خبرگزاری برنا به نقل از فارس، «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا که در معرض استیضاح قرار گرفته روز دوشنبه با متهم کردن یکی از مخالفانش به «خیانت» بار دیگر جنجال آفریده است. 

به نوشته «گاردین»، شمار زیادی از کاربران فضای مجازی بعد از آنکه ترامپ، «آدام شیف»، رئیس کمیته اطلاعاتی مجلس نمایندگان را به خیانت متهم کرده و خواستار دستگیری او شد او را بابت مطرح کردن ادعاهای نادرست، توسل به لحن تفرقه‌انگیز و امتناع از پذیرش اشتباهاتش در مکالمه تلفنی با رئیس‌جمهور اوکراین مورد انتقاد قرار داده‌اند. 

ترامپ روز دوشنبه در توئیتر نوشت: «شیف، بیانیه‌ای جعلی و وحشتناک را قرائت کرده و وانمود کرد که این بیانیه از جمله مهم‌ترین بخش‌های گفت‌وگوی من با رئیس‌جمهور اوکراین است. او این بیانیه را با صدای بلند برای کنگره و مردم آمریکا قرائت کرد. آن بیانیه هیچ ارتباطی با آنچه من در آن تماس تلفنی گفتم نداشت. نباید بابت خیانت دستگیر شود؟»

شیف این روزها در محافل سیاسی این کشور به عنوان مهم‌ترین چهره‌ای شناخته می‌شود که تحقیقات از ترامپ بابت استیضاح او را کلید زده است. 

گاردین نوشته قانون اساسی آمریکا، خیانت را جرم آغاز جنگ علیه آمریکا یا ارائه کمک‌های مادی به یکی از دشمنان این کشور تعریف کرده و مجازات آن را اعدام در نظر گرفته است. 

ترامپ روز یکشنبه بخشی از سخنان یک تحلیلگر فاکس‌نیوز را در توئیتر بازنشر کرد و گفت: «اگر دموکرات‌ها در عزل رئیس‌جمهور از قدرت موفق شوند این امر باعث ایجاد یک جنگ داخلی در کشور می‌شود که آمریکا هرگز از آن رهایی نخواهد یافت.»

«آدام کینزینگر»، نماینده جمهوری‌خواه کنگره آمریکا در انتقاد از این رفتار ترامپ در توئیتر نوشت: «من به کشورهایی که درگیر جنگ داخلی هستند سفر کرده‌ام. هیچ‌‌گاه تصور نمی‌کردم رئیس‌جمهور چنین جمله‌ای را تکرار کند. این، چیزی آن طرف‌تر از اقدامی زننده است.»

 بر اساس اطلاعاتی که اخیرا فاش شده، رئیس‌جمهور آمریکا در تماسی تلفنی از همتای اوکراینی خود خواسته پرونده قضایی علیه هلدینگ «بریسما» را که «هانتر بایدن» پسر جو بایدن عضو هیأت مدیره آن است، پیش ببرد. هرچند ترامپ این موضوع را رد می‌کند، اما ظاهرا ترامپ برای تحت فشار قرار دادن کی‌یف، کمک‌های نظامی آمریکا به اوکراین را تعلیق کرده و تنها زمانی با پرداخت این کمک‌ها موافقت کرده است که زلنسکی به او اطمینان داده دادستان کل اوکراین پرونده بریسما را پیش می‌برد.

هلدینگ بریسما به فساد مالی متهم است و به نظر می‌رسد ترامپ تلاش داشته تا از طریق مفسد نشان دادن فرزند بایدن، شخص بایدن را هم بی‌اعتبار کرده و شانس او برای پیروزی در انتخابات را کاهش دهد.

در پی افشا شدن این موضوع، «نانسی پلوسی»، رئیس‌ مجلس نمایندگان آمریکا روز ۳ مهرماه رسماً آغاز تحقیقات برای استیضاح رئیس‌جمهور این کشور را به دلیل مسائل مطرح‌شده در ارتباط با گفت‌وگوی تلفنی ترامپ با رئیس‌جمهور اوکراین را اعلام کرد. 

;
دیدگاه خود را ارسال کنید


دیدگاه